youtube ico
facebook ico
linkedin ico

W ilu egzemplarzach pracodawca powinien wystawić skierowanie na badanie profilaktyczne pracownika?

Do tej pory, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy, skierowanie na badanie profilaktyczne było wystawiane przez pracodawcę w dwóch egzemplarzach.

Choć treść ww. rozporządzenia nie została jeszcze zaktualizowana, od początku 2019 roku obowiązuje nowe rozporządzenie w sprawie dokumentacji pracowniczej, mówiące, że pracodawca powinien wystawiać skierowania w trzech egzemplarzach, z czego:
– jeden – przeznaczony dla lekarza medycyny pracy celem przekazania informacji o charakterze wykonywanej pracy i dołączenia do dokumentacji medycznej,
– drugi – przeznaczony dla pracownika, aby mógł przedstawić skierowanie w kolejnym miejscu zatrudnienia, wykazując, że charakter pracy wykonywanej na aktualnym i poprzednim stanowisku jest ten sam,
– trzeci – powinien być przechowywany w aktach osobowych pracownika.

PRZYPOMNIJMY: Zgodnie z Ustawą z 7 listopada 2014 r. o ułatwianiu działalności gospodarczej, w przypadku zmiany pracy na stanowisko, gdzie zagrożenia są tożsame ? ?nowy? pracodawca może uznać aktualne orzeczenie lekarskie (wystawione na poprzedniego pracodawcę) za wystarczające. Przepis ten nie dotyczy pracowników wykonujących prace szczególnie niebezpieczne (np. na wysokości).

Autor: Małgorzata Sulestrowska, główny specjalista ds. bhp w Promeda Sp. z o.o.
Konsultacja: lek. med. pracy Elżbieta Jasińska, kierownik NZOZ Promeda.

Śledźcie naszego bloga (również na Facebooku i Linkedin), gdzie poruszamy istotne kwestie związane z medycyną pracy i BHP.
Oczywiście, daj nam znać jeśli masz temat, który powinniśmy Twoim zdaniem bliżej omówić.

Może zainteresować Cię również
2019 01 02

Kto nie będzie miał obowiązku odbywania szkoleń okresowych bhp od początku 2019 roku?

2018 12 04

Jak prawidłowo wypełnić skierowanie na badanie profilaktyczne pracownika?

2018 09 07

Badania do celów sanitarno-epidemiologicznych dla pracowników placówek oświatowych